пʼятницю, 8 лютого 2019 р.


Відкритий урок математики у 5 класу на тему: "Розвязування вправ на виконання дій ділення з натуральними числами" . 


Головною метою уроку – було формування  стійких навичок обчислень, розвиток логічного мислення, вироблення навиків розв’язування вправ на ділення натуральних чисел, розв’язування рівнянь на основі залежностей між компонентами дії ділення, розв’язувати текстові задачі, що потребують використання залежностей між величинами. А ще – любити, цінувати і берегти природу. 

 Використано дидактичний матеріал із завданнями для різних етапів уроку, ватман, на якому намальований віночок, сплетений лише з листків, а замість квітів – кола з прорізами, які під час уроку заповнювались, а також таблиці для задач на рух, схеми для задач та карточки для бліц-турніру.

Упровдовж уроку здобувачі освіти вплітали квітку в український віночок, виконуючи певні задачі та завдання: усний рахунок "Хто швидше зірве квітку", математичний диктант, задачу на рух, робота з підручником, робота в групах по блок-схемах, робота з картками.




Проданюк Мальвіна Степанівна
Вчитель математики Слобідського НВК

Тема: Додавання та віднімання десяткових дробів
Мета: формувати вміння та навички учнів додавати та віднімати десяткові       
               дроби розвивати навички логічного мислення, усної лічби;   
               продовжувати розвивати уміння працювати самостійно, в парах,
               групах; розвивати уважність, кмітливість; виховувати активність,  
               наполегливість, працьовитість,  акуратність, самокритичність.

Хід уроку
     Сьогодні наш урок незвичайний, на ньому присутній гість, якого ви напевне всі полюбите та потоваришуєте з ним. Та щоб дізнатися як його звати нам необхідно виконати таке завдання:



                                                              РІК

         КОПІЙКА

  ДОБА

   ВІСІМ

                                                               СЕКУНДА
Девіз:    
Міркуємо – швидко!
Відповідаємо - точно!
Рахуємо – правильно !
Пишемо - гарно!

ОСТРІВ  ХОРТИЦЯ
          
      Робіку  подобається  вивчати історичне  минуле  нашої  України.  Для  цього  він  побував  на  острові  Хортиця /козак/,  який  до речі  також  віднесено  до  одного  із семи  чудес  України.
     




Козаки  жили  там поселеннями,  тримали  худобу/бичок/,  домашню  птицю/півень,  курка/,  біля  кожного  тину  красувалися  соняшники /соняшник/.
Завжди  у  бойовій  готовності  була  у  них  зброя /зброя/,  та  частенько  козаки  вирушали  у  походи /літаюча  тарілка/.
А  ось  і  наш  Робік  затаївся у  сіні  на  возі  і з  цікавістю  спостерігає  за  козаками /козак/
·        Посвята  у  козачата
Сьогодні  ти  потрапив  на  Острів  Хортиця,  де  розташована  Запорізька  Січ.  А  тут  саме  козаки  збираються  на  козацьку  раду,  щоб  до  коша  козачаток  приймати.  А  щоб  стати  козачатком  потрібно  виконати  декілька  завдань.
А  чи  знаєш  ти,  хто  такі  козаки?   Козаки – це  вільні  і  безстрашні  люди,  це – борці  за  волю  і  народну  щасливу  долю. Усі  сюди!  Випробовування  на  розум  і  кмітливість  розпочинається!
·        Козацький  код /Півень/
          Розв’язавши  приклади,  ви  дізнаєтеся,  хто  очолює  козацьке  військо.  Таємничий  козацький  код  допоможе  вам  знайти  правильну  відповідь,



адже  у  ньому  кожний  результат  відповідає  певній  літері.   Коли  розв’яжете  приклади,  складіть  літери  з  коду  у  вільні  клітинки  і  в  правильній  послідовності. 
СЛАЙД-1
М
А
Г
Н
Е
Т
Ь
0,88
2,255
5,8
6,7
6,3
7,709
3,4

2,3 + 3,5=
5,54 + 0,76=
3,7 + 4,009=
9,8 – 6,4=
1,23 - 0,35=
7,4 -5,145=
4,2+5,6-3,1=
СЛАЙД-2
Г
Е
Т
Ь
М
А
Н
5,8
6,3
7,709
3,4
0,88
2,255
6,7

2,3 + 3,5=5,8
5,54 + 0,76= 6,3
3,7 + 4,009=7,709
9,8 – 6,4=3,4
1,23 - 0,35=0,88
7,4 -5,145=2,255
4,2+5,6-3,1=6,7
·        Запорізька  булава /Соняшник/
Свої  булави  запорожці  виготовляють  з  металу.
-         А  скільки  кілограм  металу витрачають  вони  на  одну  булаву  ви  дізнаєтеся,  якщо  обчислите  значення  виразу:
       І варіант            а+18,42-в,  якщо а=7,72; в=23, 14. Відповідь: 3кг.

       ІІ  варіант         с+5,76-d,  якщо  с=20,4   d=23,16. Відповідь: 3кг.


       -  Отже,  ми  дізналися,  що  одна  булава  важить  3  кг.   
На  малюнку  зображені  терези,  на  лівій  шальці  яких  знаходяться  булава  і  гиря,  а  на  правій  -  тільки  гиря.  Терези  зрівноважені.  Визначіть   масу  гир,  вважаючи, що  вона  може  бути  десятковим  дробом. Складіть  рівність.


                           
 

●  Чистимо  зброю  /Зброя/
  Зброя  без  догляду  іржавіє,  псується.  Та  козаки  про  свою  зброю  дбають ,  як  ніхто. Шанують  її.  Адже  не  раз  певне  їм  життя  рятувала. Щодня  вони  свою  зброю  чистять.  Та,  звичайно,  деякі  запорожці  роблять  це  краще  і  швидше  за  інших.  Порівняйте,  який  курінь  більше  почистив  зброї.   Порівняйте  кількість  почищеної  зброї  щодня.
/Усний  рахунок/



       День
І
курінь
>,=,<
ІІ
курінь
1
12,3+2,7=15
   >
19,2-11,2=8
2
11,8-6,8=5
   <
7,1+4,9=12
3
42,9-35,9=7
   =
34,4-27,4=7
    Всього
27
   =
 27



●    Маршрут  козаків  /Літаючі  тарілки/
Козаки  перед  тим,  як  іти  в  похід,  малюють  свій  маршрут  на  карті.  Скориставшись  нею,  обчисліть  відстань,  яку пройшли  запорожці.






3800м=3,8км 
1250м=1,25км      

3,8км+2,4км+1,25км+4,3км=11,75км
●  Смачна  юшка /Бичок/
 А  яку  смачну  юшку  варили  козаки. У  юшку  кидають  рибу,  моркву  і  цибулю.  А  щоб  вона  була  запашніша,  кидають  ще  й  гриби.  Підрахуйте,  скільки  грибів  кинули  до  казана,  якщо  кількість  їх  дорівнювала  цілому  числу,  що  задовольняє  дану  нерівність.

   І курінь                            ІІ курінь      

10,8<X<11,3                   14,5<X<15,8
     X=11                                X=15

                      



То  чия  юшка  була  смачніша?
Розмістіть  дроби у порядку зростання і прочитайте слово,  яке вам  хоче  сказати  Робік :
8,2;  6,3;  7,36;  22,5;  404,2; 5,05; 9,34; 31,07; 15,5
а     о        з      т          а          к      ч       к         а
(Козачатка)
А  я  кажу  вам:Молодці!  Ви  достойно  пройшли  усі  випробовування  на  острові  Хортиця  і  заслужили  бути  справжніми  козачатами!


Національний  дендрологічний  парк  СОФІЇВКА -
Одне  із  семи  чудес  України,  де  побував  наш  Робік,  йому  там  дуже  сподобалося  і  сьогодні  він  запрошує  нас  здійснити  туди  міні-екскурсію/Відео файл-1/. 
               
 




         Ключ  до  брами  парку  захований  в  одному  із  квадратів,  який  зветься  МАГІЧНИЙ.  Це  такий  квадрат, у  якого суми діагоналей, рядків і стовпчиків до­рівнюють одному й тому самому числу.  Зясувавши,  який  із цих  квадратів  є  магічним,  ви  таким  чином  відкриєте  браму  Софіївки./діти  обчислюють  самостійно/

1,6
1,4
2,4

1,8
1
1,2
2,2
2




1,6

1,2

2,2

1,8

1,4

2

2,4

2,6

1











І ось ми біля головного входу в парк .Перед нами відкривається вид: Нижній став, де влітку на його середині з відкритої пащі змії б'є фонтан висотою 16 м. Є  ще  й  верхній  став. Для  того,  щоб  побувати  там,  необхідно  розв’язати  таку  задачу
Площа нижнього ставу 1,1 га, верхнього — на 7,5 га більша. Яка площа обох ставків  у  м2?
1)     1,1 га + 7,5 га=8,6  га
2)     1,1 га +8,6 га=9,7 га
3)     9,7∙10 000 м2=97000 м2
Ми  гарно  справилися  із  цим  завданням,  і  Робік  запрошує  нас  побувати  біля  нижнього  ставу  парку  Софіївка /Відеофайл-2/.

Улюблена  мелодія
Робік,  як  і  всі  діти  полюбляє  гратися.  Тільки  ігри  у  нього  не  звичайні,  він  уміє  із одних  фігур  утворювати  інші.  В  цьому  йому  допомагає  музика,  яку  він  завжди  слухає,  коли  щось  створює  нове. 
Перед  нами  чотири  нотки  різних  кольорів.  Пропоную  кожному  вибрати  собі  нотку,  яка  вам  до  вподоби.
А тепер  перегрупуємось:  окремо  згрупуйтеся  жовті  нотки,  окремо – червоні,  зелені,  сині.
Кожна  група  нот  отримає  відповідного  кольору  фігурного  рака,  який 
 складений  з  17  кусочків.
1.Завдання   на  швидкість - складіть  з  кусочків  цього  рака  дві  фігури  зразу:  круг  і  поряд  з  ним  квадрат.


  
І  круг  і  квадрат  складаються  з  частин,  які  можна  подати  у  вигляді  десяткового  дробу.

2. Жовтим  ноткам  необхідно  показати  половину  круга  і  записати  це  десятковим  дробом
Червоним – четвертину  круга і  записати  це  десятковим  дробом.
Зеленим - четвертину  квадрата  і  записати  це  десятковим  дробом.
Синім –восьму  частину  квадрата і  записати  це  десятковим  дробом.
Порівняйте  частини  фігур і  десяткові  дроби,  що  їм  відповідають.
0,5 > 0,25         0,25 > 0,125
 Виявляється,  що  дроби  відіграли  вирішальну  роль  у  музиці.  Адже    по  тривалості  ноти  поділяються  на  цілі  ноти,  половинні  ноти,  четвертні  ноти,  восьмі  ноти,  шістнадцяті  та  тридцять  другі.

Дев’ять десятих нашого    щастя залежить від здоров’я
                     
                                                                   Артур Шопенгауер
Це  зрозумів  Робік  після  того,  як  розпочав  вивчати  історію  медицини. Якщо  ви  розв’яжете  приклади та розшифруєте ім’я найвидатнішого природознавця   і філософа середньовічного Сходу, то  дізнаєтеся  котрого вдячні пацієнти називали     «Князем лікарів».
       
     4,518+(62-37,5)+0,82              І (2)
 251,9-(78,018+3,8)-2,01           А
(46,3-5,9)-(6,75+0,005)               Б
53,102-(16,9-0,07)+13,728        Н (2)  
12,76-(4,3+3,83)+8,914              С  


29,838     33, 645      50                13,544       29,838      50      168,072
  І          
      Б               Н                  С             І                 Н            А

n  Ібн Сіна (латинською вимовою   Авіценна) жив наприкінці 10-го
початку 11 століть у Бухарі і Ургенчі.

n  Він написав близько 450 праць по медицині, з яких до теперішнього часу збереглося 274.

n  У  своїй  поемі про медицину  “Урджуза”,  він  писав:
 “Поети - принци Всесвіту, лікарі керують тілом. Красномовство
згаданих вище радує душу, відданість останніх зціляє хвороби”.


Пора  і  нам  потурбуватися  про  своє  здоров’я  і  Робік запрошує  всіх  взяти активну  участь  у  ритмічній   хвилинці.  /Фізхвилинка/ 

Час  настав  для  відпочинку – проведемо  ритмічну   хвилинку.

Гіннес-фауна  України

Робікові  дуже  подобається  вивчати  друзів  наших  менших –  тварин.  Він  для  себе  створив  навіть  маленьку  гіннес-  книгу  України,  куди  заніс  Найбільшого птаха,  Найбільшого звіра,  Найбільшу змію  та  Найбільшого морського ссавця України.
Для  того  щоб  познайомитися  з  цими  диво-тваринами  нам  необхідно  розв’язати  наступні  рівняння  за  чотирма  рівнями  складності – початковим, середнім,  достатнім  та  високим.  Кожен  має  право  вибору,  тож  до  праці!
 
      Найбільший птах            
          ПР
           2,3+x=5,8
           x=5,8-2,3
           x=3,5  /Лебідь-шипун/
n  Найбільший птах в Україні, а також у Європі — лебідь-шипун.
n   Довжина його тіла досягає 180 см, важить він від 8 до 18 кг.
n   У Польщі, кажуть, жив колись лебідь вагою 22,5 кг.
n  Через таку вагу він не міг літати.

      Найбільший звір 
     СР: 
    7x-10,36=6,51
    7x=6,51+10,36   
    7x=16,87    
      x=2,41 /Зубр/
n  Найбільший звір фауни України — зубр. Жива маса його може перевищувати 1 т, висота досягає 2—3 м, а тривалість життя  — до 27 років

      Найбільша змія 
     ДР:
    (x-5,784)+8,794=43,52
     x-5,784=43,52-8,794
     x-5,784=34,726
     x=34,726+5,784
     x=40,51 /Полоз/
n  Найбільшою змією фауни України є полоз жовтобрюхий, завдовжки 2 м.
n  Це — таємнича та найагресивніша змія, хоч і зовсім не отруйна.
n   Захищаючись, вона сичить і кидається передньою частиною тіла на відстань до 1 м, при цьому чіпляється своїми гострими й численними зубами за руку або обличчя кривдника.
n   Зустрічається полоз рідко і лише в Степовій зоні України, населяючи берегові кручі.

n   Основна здобич полозів — гризуни, хоча вони можуть полювати і на птахів.

      Найбільший морський ссавець
      ВР:
    (0,62+3x)-2,34=1,5x+7,25
     3x-1,5x=7,25+2,34-0,62
     1,5x=8,97
     x=5,98  /Дельфін/
n  Найбільший морський ссавець, який мешкає біля берегів України, це дельфін.
n  Завдовжки він буває більшим за 3 м і важить у середньому від 119 кг до 150 кг.
n  Живуть дельфіни невеликими групами, живляться переважно рибою.

Мультфільм
Як  і  всі  діти,  Робік  любить  дивитися  мультфільми.  Тому  він  пропонує  вам  переглянути  один  повчальний  мультфільм та  звернути  увагу  на  його  математичну   основу./Мультфільм/ 
Яка  частина  усіх  цукерок  дісталася  кожному  із  малюків?  Відповідь  представити  у  вигляді  звичайного  дробу.


Улюблена  квітка

Справжнім  дивом  на  Землі  є  квіти,  це  помітив  Робік  і  зацікавився  ними./Гра  Флора/



 Для  того,  щоб  дізнатися,  яка  улюблена  квітка  Робіка,  необхідно  виконати  завдання:
         Накреслити  числовий  промінь  з  одиничним  відрізком  довжиною  1  см.  Відклади  на  промені  точки  із  заданими  координатами  і  прочитай  слово:
Н(5,7);  І(1,9);  П(0,5);  С(4,9); Д(3,2);    И(11,3);  К(12,5) ; Н(9,8); І(7,1); Ж(8,4)/Підсніжник/
І(8,5); Д(6,1); М(0,7);  О(2,2);  Ц(7,3); О(4,8);  Л(3,5)./Молодці/    

      Багато легенд складено і про квітку — провісника весни і на­дій — підсніжник. Одна з них така: коли перших людей прогнали з раю, було дуже холодно і йшов сильний сніг. Єва дуже стомила­ся і змерзла. І тут сталося диво! Кілька сніжинок, щоб подати на­дію на краще, перетворилися на чудові, молочного кольору квіти — підсніжники білосніжні. З тих пір ця мужня квітка стала символом доброти, тепла і надії на краще майбутнє.